همکاران > کنترل تهویه مطبوع

کنترل تهویه مطبوع


• لزوم داشتن سیستم تهویه مطبوع با کنترل مناسب:

شرایط زیست محیطی که انسان در آن زندگی میکند تاثیر مستقیمی بر چگونگی حالات روانی، وضعیت فیزیکی، نحوه انجام کار و بطور کلی تمام ابعاد زندگی او دارد. از آنجائیکه بخش عمده زندگی بشر امروزی در داخل ساختمان می گذرد، ایجاد شرایط مطلوب زیست محیطی در ساختمان، خواه محل کار باشد یا منزل و غیره، واجد اهمیت بسیاری است که مهمترین بخش آن تامین هوایی مطبوع برای ساکنین ساختمان با توجه به نوع فعالیت آنهاست. سیستم های تهویه مطبوع موجود در ساختمان ها می توانند به شکل اتوماتیک کنترل گردند. کنترل اتوماتیک سیستم های تهویه مطبوع البته در برخی از ساختمان ها از جمله بیمارستان ها، مراکز خرید، دیتا سنتر ها و کلیه ساختمان های بزرگ الزامی است. زیباترین و گرانبهاترین ساختمانها در صورتیکه فاقد سیستم تهویه مطبوع به همراه کنترل مناسب باشند قابل سکونت و فعالیت نخواهند بود.

هدف از کنترل سیستم تهویه مطبوع، ایجاد محیطی برای آسایش و راحتی ساکنان می باشد.

کنترل سیستم های تهویه مطبوع شامل کنترل هوارسان ها، ایرواشرها، چیلر ها و برج های خنک کننده، بویلر ها، پمپ های آب سرد و گرم مصرفی و سایز تجهیزات مکانیکی موجود در ساختمان ها می باشد. کنترل دمای هوا، میزان هوا و همچنین سرعت وزش باد ورودی، کنترل میزان رطوبت اتاق ها، دمای آب گرم مصرفی و غیره از جمله وظایف سیستم کنترل تهویه مطبوع است.
اطلاعات از نقاط مختلف ساختمان توسط سنسورها و سایر تجهیزات جمع آوری اطلاعات، گردآوری شده و به کنترلرها انتقال داده میشود. کنترلر ها با توجه به برنامه و پارامترهای داخلی خود، اطلاعات را پردازش کرده و خروجی مناسب برای رسیدن به شرایط ایده آل برای ساختمان را به عملگرها و محرک ها ارسال می کنند. عملگر ها نیز با دریافت اطلاعات از کنترلرها، با باز و بسته کردن شیر ها، روشن و خاموش کردن پمپ ها و فن ها و تنظیم دریچه های میزان ورود هوا تغییرات لازم را انجام می دهند.

کنترل تاسیسات مکانیکی و تجهیزات سیستم تهویه مطبوع شامل کنترل هوارسان ها، چیلر ها و برج های خنک کننده، بویلر ها، منابغ ذخیره آب، پمپ ها و فن ها می باشد

در صورتیکه ساختمان دارای سیستم مدیریت هوشمند نباشد، سیستم کنترل تاسیسات مکانیکی و تهویه مطبوع به شکل مستقل و به اصطلاح Conventional طراحی و اجرا می شود. این فرایند شامل نصب تجهیزات فیلد بر روی تاسیسات مکانیکی و سیم کشی آنها به سمت تابلو کنترلی است. همچنین در این سیستم ها لزومی برای استفاده از کنترلر های میکروپروسسوری نیست و میتوان برای کاهش هزینه ها در صورت امکان از انواع دیگر کنترلرها استفاده کزد که به این ترتیب در نبود این کنترلر ها و همچنین در نبود سیستم مانیتورینگ مرکزی، اجرای کنترل اتوماتیک سیستم های تهویه مطبوع توجیه اقتصادی بالایی پیدا می کند.
در این سیستم، برخلاف سیستم مدیریت ساختمان که اپراتور یا مدیر ساختمان با استفاده از نرم افزار گرافیکی کامپیوتر مزکزی اقدام به تغییر نقاط تنظیم و یا روشن و خاموش کردن و کنترل عملکرد تجهیزات می نماید، برای تنظیم کمیت ها و پارامترها مستقیما از کلید های تابلوی کنترلی و نمایشگر کنترلر داخل آن استفاده خواهد کرد. همچنین برای مشاهده الارم ها، بر روی تابلو از چراغ های سیگنال استفاده میوشد. به این ترتیب اشکالاتی از جمله مشکل چرخش فن، گرفتگی فیلتر ها، یخ ضدگی کویل گرمایش در زمستان و ... از طریق این چراغ ها قابل مشاهده است. همچنین امکان استفاده از هشدار دهنده های سمعی نیز وجود دارد.

کنترل تجهیزات موتورخانه از وضایف اصلی سیستم کنترل تهویه مطبوع به حساب می آید

• خدمات شرکت زیگما:

شرکت زیگما جزو اولین شرکت های فعال در زمینه طراحی و اجرای سیستم های کنترل تهویه مطبوع در ایران می باشد. مستقل از اینکه در چه نوع ساختمانی در حال فعالیت هستید، زیگما توانایی ایجاد محیطی با تهویه مناسب با هدف آسایش و راحتی شما برای افزایش راندمان و کارایی و صرفه جویی در مصرف انرژی را دارد. سیستم تهویه مطبوع بیمارستان ها، مراکز خرید، بانک ها، مجتمع های اداری-تجاری، ساختمان های نیروگاهی، پتروشیمی ها و سالن های ورزشی متعددی هم اکنون در سراسر کشور با تجهیرات کنترلی و خدمات فنی و مهندسی شرکت زیگما در حال فعالیت هستند.
همکاری با شرکت ها و برند های معتبر بین المللی از جمله جانسون کنترلز (Johnson Controls)، Domat اتحادیه اروپا، Regin سوئد و Dwyer امریکا و تامین تجهیزات کنترلی و ابزار دقیق با قابلیت اطمینان، پایداری و راندمان بالا و همچنین داشتن پرسنل با سابقه و مشاوران و همکاران مجرب بین المللی و رزومه کاری و کارنامه درخشان، مهر تاییدی بر انتخاب شرکت زیگما به عنوان همکار کنترلی در پروژه های ساختمانی بزرگ است.
خدمات شرکت زیگما در زمینه سیستم های کنترل تهویه مطبوع عبارت است از:
1. بررسی نقشه های کنترلی و ارائه راه حل های مناسب و تخصصی
2. طراحی سیستم کنترل تهویه مطبوع برای تجهیزات مکانیکی (هواساز، ایرواشر، تحهیزات موتورخانه و ...)
3. تامین تجهیزات کنترلی و ابزار دقیق از جانسون کنترلز (Johnson Controls) و برند های معتبر بین المللی شامل انواع کنترلر دما، رطوبت و فشار، انواع سنسور های دما، رطوبت و فشار، انواع ترموستات، هیومیدستات، کلید های اختلاف فشار، کنترلر سطح مایعات، فلو سوییچ سیالات، انواع محرک های دمپر، انواع شیر های کنترلی به همراه محرک
4. طراحی نقشه تابلو های کنترلی
5. ساخت و مونتاژ تابلو های کنترلی
6. تعیین پارامترهای کنترلرها
7. نصب و راه اندازی سیستم
8. آموزش بهره برداری از سیستم