همکاران > سیستم مدیریت ساختمان (BMS)

سیستم مدیریت ساختمان (BMS)


• سیستم مدیریت ساختمان (BMS) چیست؟

سیـستم مدیریت ساختمان (BMS)، سامانه ای است هوشمند مبتنی بر کنترلرهای میکروپروسسوری که وظیفه پایش و کنترل یکپارچه قسمت های مهم و حیاتی ساختمان اعم از تاسیسات مکانیکی و سیستم تهویه مطبوع (HVAC) شامل هواسازها، چیلرها و برج های خنک کننده، بویلرها، پمپ ها و فن کوئل ها و همچنین سیستم روشنایی، حفاظت، اعلام و اطفا حریق، دوربین های مدار بسته و غیره را برعهده دارد. این سیستم از مجموعه ای از حسگرها (سنسور های دما، رطوبت، فشار)، سوییچ ها (ترموستات ها، کنترل کننده سطح مایعات، فلوسوییچ ها، کلید های اختلاف فشار) عملگرها (شیرهای کنترلی، شیرهای برقی، محرک های دمپر، شیر های پروانه ای) و کنترلرهای میکروپروسسوری برنامه پذیر یا از پیش برنامه ریزی شده تشکیل یافته که از طریق شبکه داخلی ساختمان با یکدیگر ارتباط دارند و با پایش مداوم بخش های مختلف ساختمان و ارسال فرمان به آنها، عملکرد اجزای ساختمان را کنترل می کنند.

سیستم مدیریت ساختمان وظیفه پایش و کنترل قسمت های مختلف ساختمان از جمله تاسیسات مکانیکی و سیستم تهویه مطبوع، سیستم روشنایی، حفاظت، اعلام و اطفا حریق، دوربین های مدار بسته و .... را به عهده دارد.

اطلاعات از نقاط مختلف ساختمان توسط سنسورها و سایر تجهیزات جمع آوری اطلاعات، گردآوری شده و از طریق شبکه به کنترلرها انتقال داده میشود. کنترلر ها با توجه به برنامه و پارامترهای داخلی خود، اطلاعات را پردازش کرده و خروجی مناسب برای رسیدن به شرایط ایده آل برای ساختمان را به عملگرها و محرک ها ارسال می کنند. عملگر ها نیز با دریافت اطلاعات از کنترلرها، با باز و بسته کردن شیر ها، روشن و خاموش کردن پمپ ها و فن ها و تنظیم دریچه های میزان ورود هوا تغییرات لازم را انجام می دهند.
کلیه اطلاعات و عملیات همزمان به کامپیوتر مرکزی ارسال می گردد. این کامپیوتر که مجهز به نرم افزار گرافیکی مانیتورینگ ساختمان است، توسط اپراتور و مدیر ساختمان تحت کنترل می باشد و کلیه تغییرات را نمایش می دهد. مدیر ساختمان با استفاده از این نرم افزار گرافیکی می تواند به راحتی نقاط تنظیم سنسور ها را تغییر داده و همچنین زمان عملکرد عملگر ها را مشخص کند. هر تغییر فیزیکی در سیستم، در این نرم افزار نمایش داده میشود. یکی از مهمترین مزایای نرم افزار گرافیکی مدیریت ساختمان، ثبت گزارش های سیستم تحت کنترل می باشد. گزارش کارکرد کلیه تجهیزات به صورت مرتب در یک فایل ذخیره میوشد. این گزارش ها می تواند شامل زمان عملکرد تجهیزات مکانیکی و تاسیساتی شامل پمپ ها، فن ها و فن کوئل ها و یا مدت زمان عملکرد زون های مختلف روشنایی، کمیت های جمع آوری شده توسط سنسورها و همچنین میزان انرژی مصرف شده توسط هر واحد ساختمان باشد. مدیر ساختمان با توجه به این گزارش ها، عملکرد بهینه تجهیزات را مشخص کرده و با متوقف کردن کارکرد برخی تجهیزات در زمان های مصرف ناخواسته و تخصیص منابع انرژی به فضاهای در حین بهره برداری، باعث کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه ها و افزایش اثربخشی سیستم می شود.

کنترل تاسیسات مکانیکی و سیستم تهویه مطبوع از وظایف اصلی سیستم مدیریت ساختمان به حساب می آید.

سایر مزایای این سیستم عبارت است از کاهش مصرف انرژی در طولانی مدت به دلیل حذف مصارف ناخواسته، کاهش هزینه های تعمیر و نگه داری، حذف خطای اپراتوری به دلیل کنترل توسط رایانه، ثبت دقیق میزان استفاده هر واحد از منابع انرژی، گزارش گیری آماری از عملکرد اجزای مختلف ساختمان، اعلام آلارم های هشدار دهنده برای باز بيني دوره ای تجهيزات و امکان کنترل از راه دور.

مدیر ساختمان با استفاده از سیستم مانیتورینگ می تواند گزارش های لازم از مصرف انرژی را تهیه نماید.

• خدمات شرکت زیگما:

شرکت زیگما جزو اولین شرکت های فعال در زمینه طراحی و اجرای سیستم های مدیریت هوشمند ساختمان در ایران می باشد. مستقل از اینکه در چه نوع ساختمانی در حال فعالیت هستید، زیگما توانایی ایجاد محیطی با تهویه مناسب با هدف آسایش و راحتی شما برای افزایش راندمان و کارایی و صرفه جویی مصرف انرژی را دارد. سیستم مدیریت هوشمندساختمان های بزرگ از جمله بیمارستان ها، مراکز خرید، بانک ها، مجتمع های اداری-تجاری، ساختمان های نیروگاهی، پتروشیمی ها و سالن های ورزشی متعددی هم اکنون در سراسر کشور با تجهیرات کنترلی و خدمات نرم افزاری و فنی و مهندسی شرکت زیگما در حال فعالیت هستند.
همکاری با شرکت ها و برند های معتبر بین المللی از جمله جانسون کنترلز (Johnson Controls)، Domat اتحادیه اروپا، Regin سوئد و Dwyer امریکا و تامین تجهیزات کنترلی و ابزار دقیق با قابلیت اطمینان، پایداری و راندمان بالا و همچنین داشتن پرسنل با سابقه و مشاوران و همکاران مجرب بین المللی و رزومه کاری و کارنامه درخشان، مهر تاییدی بر انتخاب شرکت زیگما به عنوان همکار کنترلی در پروژه های ساختمانی بزرگ است.
خدمات شرکت زیگما در زمینه سیستم های مدیریت هوشمند ساختمان عبارت است از:
1. بررسی نقشه های کنترلی و ارائه راهکارهای کاملا تخصصی
2. طراحی سیستم های مدیریت هوشمند ساختمان
3. تامین تجهیزات کنترلی و ابزار دقیق از جانسون کنترلز (Johnson Controls) و برند های معتبر بین المللی شامل کنترلرهای میکروپروسسوری، مدول های افزایش ورودی و خروجی دیجیتال و آنالوگ، انواع سنسور های دما، رطوبت و فشار، انواع ترموستات، هیومیدستات، کلید های اختلاف فشار، کنترلر سطح مایعات، فلو سوییچ سیالات، انواع محرک های دمپر، انواع شیر های کنترلی به همراه محرک
4. طراحی نقشه تابلو های کنترلی
5. ساخت و مونتاژ تابلو های کنترلی
6. برنامه نویسی و پیکربندی کنترلرهای هوشمند میکروپروسسوری جهت تامین نیاز های استراتژی کنترلی تعیین شده
7. برنامه نویسی گرافیکی سیستم مانیتورینگ مرکزی، گزارشگیری و اعلام آلارم ها به همراه برنامه زمان بندی
8. نصب و راه اندازی سیستم مدیریت ساختمان
9. آموزش بهره برداری از سیستم